تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۰۲/۱۶ | بازدید: ۷۶۲ بار


یادداشت شفاهی زائری برای «ملاقات در شب آفتابی»

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام محمدرضا زائری رئیس مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی «سرچشمه» در یادداشتی شفاهی پیرامون رمان «ملاقات در شب آفتابی» اثر علی موذنی را به علاقه‌مندان به کتاب توصیه کرد. 

در ادامه متن این یادداشت منتشر می‌شود.
 ***
 *موذنی از نویسندگان حرفه‌ای است
«ژانر جدیدی که در ادبیات معاصر به عنوان ادبیات دفاع مقدس ایجاد شد بسیار اهمیت دارد زیرا بهترین محمل برای انتقال این میراث گرانقدر این دوره حساس تاریخی به نسل جدید است. خوشبختانه این نوع آثار با استقبال گسترده مخاطبان روبرو شده و حتی کسانی که از نظر فکری در فضای ارزش‌های انقلاب و دفاع مقدس نیستند نیز خواننده این آثار هستند. 
 در این میان یکی از این تیپ‌ کتاب‌ها که به چاپ های متعدد رسیده و به تیراژ قابل توجهی دست پیدا کرده است رمان «ملاقات در شب آفتابی» اثر علی موذنی نویسنده مشهور و توانمند کشورمان است. او آثار فراوان و خواندنی بسیاری دارد که قلم خوشخوانی دارد و هم قدرت تکنیکی او در داستان نویسی قابل توجه است و از زمره نویسندگان حرفه‌ای و مطرح است.
 او دارای ذوق هنری در پرداخت موضوعات و سوژه‌ها است و توانمندی او موجب شده آثارش قابل توجه باشد.
 *این رمان خواننده را به خود جلب می‌کند  
این رمان دارای چند ویژگی است. اول اینکه بر خلاف بسیاری از کتاب‌های دفاع مقدس که در مورد شهدا یا آزاده‌ها است این کتاب در مورد جانبازان است و با توجه به اینکه کمتر به جانبازان در کتاب‌ها پرداخته شده از این منظر کتاب دارای ویژگی است.  
دوم اینکه جنبه دراماتیک در این اثر بسیار قوی و دقیق است. گاهی ما خاطرات را بازسازی می‌کنیم ولی داستان و رمان تخیلی نیست که بتوان به آن رمان گفت. اما این کتاب یک رمان مستقل است که طبیعتا داستان‌های خود را از واقعیت گرفته ولی خروجی کار یک اثر ادبی مستقل است و این قوت داراماتیک کاملا محسوس است و خواننده را به خود جلب می‌کند.
 نکته سوم این است که ساختار کتاب یک ساختار جدید است و نویسنده یک شخصیتی به نام کریم صفایی را به عنوان بازنویسی کننده خاطرات جانبازان مطرح کرده و از زبان او مشغول حرف زدن است و نویسنده ترکیبی را در کتاب ایجاد کرده که جذاب است ولی همین موجب شده یک کشش و تعلیق در کار ایجاد شود و خواننده را نه تنها با زندگی آن دو جانباز بلکه با زندگی شخصی راوی درگیر می‌کند.
 نکته چهارم این است که نویسنده خیلی ظریف و نامحسوس موضوعات معنوی و احساسات و عواطفی را مطرح می‌کند که در خواننده اثرگذار است. فرض کنید یک جانباز وقتی می‌خواهد عضوی از بدنش را تقدیم خدا کند از لحاظ درونی چه حالی دارد و نویسنده با جزئیات این مسئله را با تفصیل و با دقت مطرح می‌کند و به شدت خواندنی است.
 نکته پنجم این است که مسائلی که در کتاب مطرح می‌شود باورپذیر و واقعی است. مثلا تاثیر یک رفیق بر یک همکلاسی یا مثلا احساس نوجوانی که رفته صورتش را تیغ زده تا ریشش زودتر در بیاید و تمام حالات و احوالات خانواده‌های رزمندگان و جانبازان به شکلی کاملا طبیعی و رئال مطرح می‌شود و خواننده اصلا احساس نمی‌کند که با یک مسئله ارزشی و انقلابی روبرو است.
 *تاثیرگذارترین کتابی که خوانده‌ام کتاب
دارای چهار بخش است که هر بخش نیز چند فصل دارد و اساس داستان هم دو جانباز هستند که خاطرات خود را بازگو کردند و اوج داستان آنجاست که این دو جانباز به واسطه آن بازنویسی کننده یکدیگر را پیدا می‌کنند. در این صحنه یک یافتن دیگری اتفاق می‌افتد و آن یافتن حقیقت توسط خواننده است.
 آنطور که راوی بهانه‌ نویسنده برای روایت داستان است این ملاقات هم بهانه‌ای برای رسیدن خواننده به پیام داستان و کتاب است و برای همین است که خواننده در پایان نمی‌تواند خود را کنترل کند، زیرا مسیر طوری رقم می‌خورد که یک نوع اشتیاق و جستجوی درونی در خواننده برای کشف و یافتن بیدار شده و در لحظه‌‌ روبرو شدن دو جانباز با هم، خواننده هم به گمشده خود می‌رسد.
 این کتاب یکی از بهترین و تاثیرگذارترین کتاب‌هایی است که در این حوزه خواندم و ظرایف و نکات دقیق و لطایف بسیاری در این کتاب است که در این گفتار قابل گنجایش نیست و اگر کسی آن را بخواند بیشتر از حجم در آن مضمون دارد و به نظرم آقای موذنی با وسواس آنها را مطرح کرده و اصلا زیاده‌گویی نکرده است.
 انصافا بسیاری از نکات کتاب قابلیت تبدیل شدن به یک بخش مستقل را داشتند ولی موذنی با گزیده‌گویی داستان را پیش برده و همین سبب شده کار جذابی خلق شود. آنچه که موجب جذابیت کتاب شده این است که نه تنها کتاب ادعای انتقال یک پیام مشخص ندارد بلکه قالب و ساختاری که موذنی برای روایت خودش استفاده کرده آن هم احساس دریافت پیام را در خواننده ایجاد نمی‌کند و به نوعی ردگم کنی در کتاب هست اما خواننده کاملا در فضای کتاب تنفس می‌کند و خواسته یا ناخواسته آنچنان درگیر شخصیت‌ها، فضا، احوالات درونی شخصیت‌ها و ... می‌شود که به طور ناخواسته درون آن اتمسفر قرار می‌گیرد.»
 بر اساس این گزارش رمان «ملاقات در شب آفتابی» اثر علی موذنی یکی از 3 کتابی است که در پنجمین پویش مطالعاتی «روشنا» است. علاقه‌مندان به تهیه این کتاب‌های می‌توانند آنها را به شیوه غیر حضوری از فروشگاه‌های اینترنتی «پاتوق کتاب فردا» و «من و کتاب» خریداری کنند.
 انتهای پیام/و

بالا