تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۰۳/۲۲ | بازدید: ۷۰۰ بار


معرفی "چهل گام در خودسازی" در نماز جمعه‌های کشور

به گزارش «نسیم آنلاین»، به مناسبت فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، کتاب «گام‌های سلوک: چهل گام در خودسازی» در نماز جمعه‌های کشور معرفی شد.

 کتاب «گام‌های سلوک: چهل گام در خودسازی»، نوشتۀ حسن قدوسی‌زاده، دربردارندۀ چهل دستور و توصیۀ اخلاقی مختصر و مفید برای تهذیب نفس و خودسازی است که برای مخاطب جوان به ویژه قشر دانشجو تدوین شده است.
 این کتاب که پنجمین دفتر از مجموعه کتاب‌های اخلاقی دفتر نشر معارف با نام «دفاتر ملکوتی» است، می‌تواند به عنوان مقدمه‌ای برای تربیت اخلاقی و راهیابی به ابتدای سیر و سلوک حقیقی به شمار آید.
 کتاب «گام‌های سلوک» در واقع مخاطب خود را گام به گام با اصول اولیۀ تربیت اخلاقی آشنا می‌نماید و در هر گام به ذکر آیه‌ای از قرآن کریم و چند حدیث مختصر از اهل بیت عصمت و طهارت‌(علیهم السلام) در رابطه با همان گام و چند نکتۀ کوتاه و متنوع علمی و عملی مرتبط با آن موضوع بسنده می‌کند، به‌طوری‌که خستگی و کسالتی را برای خواننده به‌همراه نمی‌آورد.
 در کتاب «گام‌های سلوک» فهرست نسبتا کاملی از نیازهای اخلاقی انسان مانند نماز، دعا، تلاوت قرآن، صدقه دادن، بر آوردن حاجات برادران مومن، فراگیری علم، استراحت، بهداشت، مراقبۀ نفس، محاسبۀ نفس، ذکر دائمی، اهمیت دادن به ساعات عمر، صلۀ رحم، نیکی به پدر و مادر، کنترل چشم و زبان، ارتباط با امام زمان (ع)، شکر نعمت‌های الهی، رعایت تقوای الهی، خوش خلقی، پرهیز از گناه، توبه و استغفار، یاد مرگ، اخلاص، دوراندیشی، نرمی و مدارا با دیگران، امید به فضل و رحمت الهی و انجام تفریحات سالم مورد توجه قرار می‌گیرد و نقش این امور در خودسازی و سیر و سلوک اخلاقی بیان می‌شود.
 کتاب «گام‌های سلوک» چهل تربیت اخلاقی مهم برای خودسازی را در قالب چهل گام مهم بیان می‌کند و مخاطب خود، خصوصا جوانان را در این راه برای رسیدن به درجات کمال انسانی قدم به قدم همراهی می‌کند.
 این کتاب در طرح ترویج فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی در نماز جمعه‌های کشور که به‌همت مجمع ناشران انقلاب اسلامی و با همکاری شورای سیاست‌گذاری ائمۀ جمعۀ سراسر کشور در حال اجرا است، معرفی شد.

بالا