تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۱/۲۰ | بازدید: ۴۴۲ بار


نگاهی به هفتمین دوره پویش مطالعاتی روشنا چرخی که همچنان می‌چرخد

هفتمین دوره «پویش مطالعاتی روشنا» با معرفی دو کتاب طنز «تاریخ مستطاب آمریکا» نوشته آقای محمد صادق کوشکی و کتاب کودک «بچرخ تا بچرخیم» اثر آقای محمد سرشار از 20 اسفند سال گذشته آغاز به‌کار کرد.
 جوایز این دوره نیز مانند دوره قبل، هفته‌ای قرعه‌کشی می‌شود که برای نفر اول کمک هزینه عتبات 500 هزار تومانی، نفر دوم کمک هزینه مشهد 200هزار تومانی و سه نفر هم کارت هدیه 100 هزار تومانی در نظر گرفته شده است.
مسابقه این دوره 2 بخش دارد:

روش‌های شرکت در پویش این دوره
مخاطبان می‌توانند به دو شیوه به این پویش بپیوندند؛
با ارسال کد به سامانه روشنا: شما باید برچسب کد شرکت در مسابقه روی کارت را خراشیده و از طریق وب سایت RUSHANA.IR یا پیامک کردن کد به سامانه 3000868585 به این پویش بپیوندید.
با این روش، شما در قرعه‌‌کشی جوایز هفتگی پویش به ارزش یک کمک هزینه سفر عتبات، یک کمک هزینه سفر به مشهد مقدس و سه کارت هدیه
یک میلیون ریالی شرکت خواهید کرد.

روش‌های ترویجی شرکت در پویش مطالعاتی روشنا
معرفی کتاب‌های پویش مطالعاتی روشنا در فضای مجازی (تلگرام و اینستاگرام) برای مسابقه بخش ترویجی این پویش، شما می‌توانید از فعالیت‌های میدانی خود برای معرفی کتاب‌ها گرفته تا یک دلنوشته، عکسی زیبا، معرفی دلنشین، ساخت صدا و کلیپ و... گزارشی تهیه کرده و آن را در اینستاگرام یا تلگرام (کانال‌ها یا گروه‌هایی که عضو هستید) انتشار دهید.
برای آگاهی دبیرخانه روشنا از فعالیت‌های خود در فضای مجازی، حتما صفحه روشنا را در پست خود تگ و از #پویش_مطالعاتی_روشنا استفاده کنید.

دغدغه کتابخوانی
آقای محمد شفیعی، دبیر این طرح در گفت‌و‌گو با «صبح نو» با بیان اینکه هنوز این طرح، جدی شروع نشده اما تا به حال از هریک 10هزار جلد روانه بازار کتاب شده، گفت: با توجه به جیب مردم و فضای انتخاباتی حاکم، پیش‌بینی می‌شود استقبال کمتری نسبت به دوره‌های قبل بشود.
وی درباره چشم انداز این طرح افزود: روزی دغدغه سواد‌آموزی و با سواد کردن جامعه خیلی مورد توجه بود که فکر می‌کنم این مهم به‌خوبی انجام گرفته. ان‌شاالله روزی برسد که این همه دغدغه اهالی نشر برای کتابخوان شدن اقشار مختلف جامعه با برنامه‌ریزی کار و تلاش جواب بدهد و تک‌تک افراد جامعه در روزمره خود با کتاب انس بگیرند.
ششمین دوره پویش مطالعاتی روشنا با سه کتاب «رحمت واسعه» که بیان خصایص حضرت امام حسین (ع) است در اشارات آیت‌الله العظمی بهجت؛ «سقای آب و ادب» که روایتی نو از زندگانی حضرت ابوالفضل (ع) است به قلم سید مهدی شجاعی و همچنین کتاب «بچه‌های عاشورا» به قلم خانم طاهره ایبد که به کودکان و نوجوانان عاشورایی پرداخته، برگزار شد.

بچرخ تا بچرخیم
ناشر : اوج
مولف : محمد سرشار
خلاصه کتاب:
یک روز تلخ، وقتی مسعود و مجید و مصطفی با سر و بدن خونی به خانه آمدند، همه فهمیدیم آقای سام کوتاه نمی‌آید.
پسرهای آقای سام، فهمیده بودند فرفره و روروک را کی ساخته و با یک کتک حسابی، زهر چشم گرفته بودند.
عمو محمود با ناراحتی گفت: کدوم نامردی این بلا رو سرتون آورده؟
 عمو حسن فکری و گفت: اینجوری نمیشه.
هم فرفره شما باید بچرخه و هم چرخ زندگی ما.
داستان کتاب بچرخ تا بچرخیم داستان رمزی، ماجرای مقاومت خانواده آقاجون در برابر زورگویی‌های آقای سام و پسرانش را روایت می‌کند و با ساده‌سازی مفاهیم اقتصاد مقاومتی برای کودکان، آن‌ها را به تمرکز بر تولید داخلی و ساخت فناوری‌ها و ابزارهای بومی، تشویق می‌کند.
 داستان این کتاب، بهترین داستان نوجوان چهارمین جشنواره مردمی رسول آفتاب و انیمیشن آن، بهترین فیلم پویانمایی ششمین جشنواره مردمی عمار شناخته شده است.

تاریخ مستطاب آمریکا
ناشر : خیزش
مولف : محمد‌صادق کوشکی
به هر حال در صفحات آینده خواهید دید که ما چگونه از پس این مهم برآمده‌ایم! آن هم در حالتی که تاریخ و جغرافی و تفکر و همه چیز دیگر در آمریکا به سه موضوع اصلی و محوری باز می‌گردد: «دموکراسی»، «حقوق بشر» و «آزادی»! اصولا هیچ‌چیز در آمریکا نیست که به این امور مربوط نباشد. چه جوری‌اش را باید بخوانید! قسمتی از این کتاب درباره خود آمریکایی‌ها و تاریخ‌شان است. قسمتی دیگر در خصوص آمریکا و «ماست» و بخشی هم به آمریکا و دیگران (غیر از ما!) اختصاص یافته! هدف این کتاب، آموزش تاریخ نیست بلکه روایت آن است. به همین دلیل هرچه در این کتاب می‌خوانید «مستند» است. یعنی منابع و اسنادش موجود است و هیچ مطلبی بدون سند نیامده! اما راست و دروغش گردن ما نیست! گردن نویسندگان محترم مطالبی است که نشانی آن‌ها در انتهای هر مطلب آمده! آن‌هایی که حال و حوصله تحقیق دارند به منابع مراجعه کنند و آن‌هایی که بی‌حال و حوصله‌اند به ما اعتماد کنند!
تاریخ ایالات متحده آمریکا خیلی جدی است! آن‌قدر جدی که حتی بخش‌ها و قسمت‌های شوخی آن هم جدی است! (تعجب نکنید! آن‌هایی که تاریخ را می‌شناسند، می‌دانند قسمت‌هایی از تاریخ هر جایی شوخی است! یعنی همه‌جای یک تاریخ نمی‌تواند جدی باشد! مثلا ساختن مناره با کله مردم کرمان توسط آقامحمدخان قاجار به نظر شما شوخی نیست؟) و طبیعی است شوخی کردن با این تاریخ بسیار جدی، کار ساده‌ای نیست، چون آمریکایی‌ها بر خلاف ظاهرشان بیش از حد مجاز جدی‌اند! واقعا چه جوری باید با تاریخ ملتی که اسطوره‌اش «کابوی»، نماد هویتی‌اش «غرب وحشی»، پیروزی شاخصش «انفجار بمب‌های اتمی در ژاپن»، غذای ملی‌اش «همبرگر»، عامل برتری‌اش «هزاران موشک و بمب هسته‌ای» و هنرمند اخراجی‌اش «چارلی چاپلین» است، شوخی کرد؟

بالا