تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۴/۱۸ | بازدید: ۴۵۴ بار


گزارش کامل از برگزاری دوره هشتم پویش مطالعاتی روشنا

 هشتمین دوره پویش ملی کتابخوانی «روشنا» از 16 تیرماه سال جاری آغاز شد. در این دوره از پویش دو کتاب «ملاصالح» و «آن 23 نفر» به عنوان کتاب‌های محوری این مسابقه کتاب‌خوانی انتخاب شده‌اند.

این دوره تا شانزدهم مهرماه ادامه دارد. علاقه‌مندان برای شرکت در این پویش و خرید کتاب‌های مسابقه می‌توانند شماره 6 را به سامانه پیامکی 3000868585 ارسال یا به کتاب‌فروشی‌های معتبر سراسر کشور مراجعه کنند. همچنین خرید اینترنتی این کتاب‌ها از طریق پایگاه اینترنتی Rushana.ir هم امکان‌پذیر است.

 الگوسازی برای امروز
آقای محمد شفیعی، دبیر این پویش در گفت‌وگو با «صبح نو» با بیان اینکه تیراژ کتاب «آن بیست و سه نفر»
 20 هزار جلد و «ملاصالح» 10 هزار جلد است درباره دلایل انتخاب این دو کتاب گفت: یکی از جذاب‌ترین سوژه‌های بازار نشر خاطرات قهرمانان این مرز بوم است که با اخلاص و گذشتن از خود عزت و آبرو را برای این مرز و بوم به ارمغان آوردند. جوان امروز باید بداند که نوجوانان 15،16 ساله با چه رشادتی جلوی چشمان صدام نقشه‌هایش را نقش بر آب کردند.
نسل امروز باید با الگو برداری از این قهرمانان به
خود باوری و اعتماد به نفس برسد و فردای ایران را بسازد.
وی در ادامه درباره معیار انتخاب این کتاب‌ها گفت: کتاب در پویش مطالعاتی روشنا به صورت شورایی انتخاب می‌شود و در آن از نظرات متخصصان این حوزه استفاده می‌کنیم. با توجه به شرایط روز و مناسبت‌های پیش‌رو، تصمیم گرفتیم که کتاب این دوره روشنا حول موضوع دفاع مقدس یا مدافعان حرم باشد. در رابطه با این موضوعات بیش از ده‌ها کتاب را بررسی کردیم و دست آخر با توجه به موضوع خاص کتاب، به ملاصالح رسیدیم.

کتاب «آن بیست و سه نفر»

این کتاب خاطرات خودنوشت آقای احمد یوسف‌زاده از دوران اسارتش است. وی که در سن شانزده سالگی، داوطلب اعزام به جبهه می‌شود و پس از گذراندن دوره آموزش نظامی از طرف سپاه کرمان و تیپ ثارالله این استان به فرماندهی حاج قاسم سلیمانی در جریان عملیات الی بیت المقدس که منجر به آزاد‌سازی خرمشهر می‌شود به اسارت در می‌آید، در این کتاب شرح هشت ماه ابتدایی اسارت و اتفاقاتی را که برای خود و گروه بیست و سه نفره‌شان افتاده برای خوانندگان با قلمی شیوا و گیرا روایت کرده است.
قصه پس از اعزام وی به جبهه و اسیر شدنش آغاز می‌شود. او به همراه اسرای ایرانی پس از اسارت و هنگام ورود به پادگان نظامی در شهر بصره با استقبال خوبی مواجه می‌شوند که به نوعی یک مانور تبلیغاتی برای حکومت صدام بود تا با ارائه این تصاویر به جهان این‌طور وانمود کند که با اسرای جنگی در کمال مهربانی برخورد می‌شود که همین حرکت تبلیغی و تصویربرداری از اسرا سرنوشت بیست و سه نفر از اسرا را به هم پیوند می‌زند. این بیست و سه نفر در طول هشت ماه ابتدایی اسارت بارها و بارها مورد شکنجه و ضرب و شتم قرار می‌گیرند تا به زور از آنها اقرار گرفته شود که به زور توسط امام خمینی؟ره؟ به جنگ فرستاده شدند تا از همین مسیر بتوانند ضربه‌ای به انقلاب اسلامی وارد کنند؛ اما این گروه با رشادت، مقاومت و تحمل سختی فراوان توانستند نیرنگ دشمن را بی اثر کرده و برگی پرافتخار برای تاریخ انقلاب اسلامی رقم بزنند.

آقای مترجم

کتاب «ملاصالح» هم روایت خاطرات آقای ملاصالح قادری است. او کسی بود که در زمان جنگ تحمیلی بعد از اسارت نقش مترجم اسرا را ایفا می‌کرد. از قضا در دیدار نوجوانان اسیر با صدام حسین هم مترجم این گروه 23 نفره بوده است.
  ملا صالح قاری، هم در اسارت ساواک رژیم پهلوی بوده و هم زندان‌های استخبارات عراق را تجربه کرده و در این کتاب خاطراتش را از آن روزها بیان
کرده است.
 این کتاب به قلم خانم رضیه غبیشی نوشته و توسط انتشارات شهید کاظمی روانه بازار نشر
شده است.

نظرات دیگران درباره این کتاب
خانم رخشان بنی‌اعتماد

اهمیت این کتاب و ثبت مستندات و خاطرات آقای «ملاصالح قاری» به جهت اینکه تاکنون بیان نشده بسیار بالاست.
 این کتاب متنی ساده، روان، صادقانه و بدون هیچ غلوی نوشته شده که بنده شخصا ادای احترام می‌کنم به این مرد خدا که برای سرزمین‌مان این‌گونه حماسه آفرید.
                                                                     
آقای پرویز پرستویی
«ملاصالح قاری» قهرمان غریبی است که تمام هست و نیست‌اش را بدون هیچ چشم‌داشتی ایثار کرد. در این کتاب به خوبی و زیبایی به شخصیت و ارزش این قهرمان پرداخته شده است.
 بنده توصیه می‌کنم که هرکس دغدغه آشنایی با فرهنگ ایثارگری در دفاع مقدس را دارد، حتما این کتاب را مطالعه کند.
آقای حمید داوودآبادی
بنده با اینکه از نوجوانی در دفاع مقدس حضور داشتم و وحشتناک‌ترین صحنه‌های جنگ را به چشم دیده‌ام؛ اما به شدت از اسارت هراس داشتم؛ چراکه اسارت و تلخی‌های بعد از اسارت به مراتب سخت‌تر از جنگیدن بود تا جایی که اکنون هم تحمل شنیدن و خواندن خاطرات ارزشمند این قهرمانان را ندارم؛ اما به هر سختی که بود کتاب «ملاصالح» را مطالعه و از ایشان و دیگر آزادگان می‌خواهم که ما را حلال کنند. چون ما هرچه داریم از رشادت و ایثارگری‌های این آزادگان مظلوم است.
                                                        
آقای خسرو سینایی
با خواندن این کتاب و آشنایی با شخصیت «ملاصالح قاری» به دانسته‌هایم اضافه شد. قهرمانان واقعی تاریخ خیلی ناشناخته‌اند و نمی‌توان آنها را
شناخت.
آزاده که باشی؛ قهرمان خواهی بود، بدون اینکه شخصیت و کارت شناخته شود. از نویسنده بابت ثبت آنچه یک آزاده انجام داد، متشکریم.
                                                                    
آقای پرویز شیخ‌طادی
انسان با دیدن چنین انسان‌هایی واقعا کم می‌آورد. انسان با وجود چنین انسان‌هایی است که پی به عمق تاریخ این سرزمین می‌برد و هرچه جلوتر می‌رویم با دیدن انسان‌های بزرگ و حوادثی از این دست متوجه می‌شویم که چه گنجینه‌هایی با غنای بالا در اختیار داریم.
 باید با مطالعه این کتاب و کتاب‌هایی در این سبک، به‌صورت جدی خود را از افتادن در دام غفلت حفظ کنیم. «ما با بزرگی این انسان‌هاست که بزرگ می‌شویم!»

آقای رضا کیانیان

انسان از قرارگیری در این‌گونه موارد و شنیدن این خاطرات خجالت می‌کشد؛ چون در موقعیتی زندگی می‌کنیم که اگر این قهرمانان نبودند انسان نمی‌دانست چگونه زندگی می‌کند! هرچه داریم از رشادت این قهرمانان است. واقعیت دفاع مقدس قهرمانانی چون «ملاصالح» هستند که انسان هستند و فرشته نیستند و نباید اجازه دهیم که
فراموش شوند.

بالا