تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۰/۰۵ | بازدید: ۶۴ بار


یادداشتی بر رمان«احضاریه» نوشته علی مؤذنی



دعوت دل انگیز به پیاده روی اربعین

علی الله سلیمی

ادبیات آیینی در بخش داستان، طی سال های اخیر رشد و بالندگی ملموسی داشته و دارد که بخش قابل توجهی از آن مدیون نویسندگان پیشکسوت در این عرضه است. از جمله، علی موذنی، داستان نویس معاصر که کارنامه نسبتا پرباری در حوزه ادبیات آیینی دارد. تازه ترین رمان این نویسنده با عنوان«احضاریه»درباره پیاده روی اربعین و با محوریت بازخوانی زندگی حضرت زینب(س) است. راوی رمان جدید موذنی، روزنامه نگاری بنام مسعود محبی، یادداشت نویس مطبوعات است که با تشویق های یکی از دوستانش برای سفر زیارتی مشهد مواجه و همواره آن را به تعویق می اندازد. او معتقد است افراد باید برای چنین سفرهای معنوی طلبیده شوند و او هنوز این حس را ندارد. در ادامه، موضوع پیاده روی اربعین پیش می آید که این بار پای خواهر مسعود، عارفه هم به میان کشیده می شود. او به خاطر ناامنی های کشور عراق با حضور برادرش در پیاده روی اربعین مخالفت می کند اما با دیدن یک خواب که مرتبط با حضرت زینب(س)است، نظرش تغییر می کند و از برادرش می خواهد در مراسم پیاده روی اربعین شرکت کند. عارفه همزمان علاقه مند می شود درباره زندگی و شخصیت حضرت زینب(س) بیشتر بداند و شروع به تحقیق و مطالعه در این زمینه می کند. بخشی از یافته های او در قالب یادداشت های برادرش منتشر و به این وسیله دانسته های او در زمینه زندگی و شخصیت حضرت زینب(س) بیشتر می شود. شیوه نوشتاری نویسنده به گونه ای است که با این مقدمه نسبتا طولانی که حوادث آن در زمان حال و پیرامون زندگی شخصیت های مسعود و عارفه می گذرد، به سراغ روایت مستقیم تاریخی درباره زندگی حضرت زینب(س) می رود و فصل دوم، از ابتدا تا انتها به این موضوع اختصاص یافته است. فصل سوم رمان، باز هم به حوادث زندگی مسعود و عارفه می پردازد که یکی(مسعود) در سفر پیاده روی اربعین و دیگری(عارفه) در حال تحقیق درباره زندگی و شخصیت حصرت زینب(س) است. اتفاق قابل توجهی که در این فصل می افتد، جا به جایی شخصیت ها در یک فضای ذهنی و معنوی است. به گونه ای که مسعود همواره احساس می کند این خواهرش عارفه است که به جای او پا در این سفر معنوی گذاشته است، چرا که عارفه عاشق این سفر بوده و حس طلبیده شدن را با همه وجودش درک کرده اما مسعود هنوز احساس می کند طلبیده نشده و به خاطر دل خواهرش پا در این سفر گذاشته است. فصل چهارم، باز هم روایت مستقیم تاریخی درباره زندگی و شخصیت حضرت زینب(س) است. همچنین فصل پنجم و پایانی رمان با روایت مستقیم تاریخی شروع می شود و در سطرهای پایانی، روایت اثر به زمان حال بر می گردد. یکی از ویژگی های تاثیرگذار رمان«احضاریه»، انتخاب هوشمندانه دو شخصیت محوری اثر(مسعود و عارفه) با نسبت خانوادگی برادر و خواهر است که به نوعی همسان سازی موضوعی با

نسبت حضرت امام حسین(ع) و حضرت زینب(س) به عنوان برادر و خواهر را تداعی و یادآوری می کند.

در رمان احضاریه، دو روایت موازی و مرتبط با یکدیگر در کنار هم بیان می شود، یکی در زمان حال و پیرامون زندگی راوی اثر(مسعود) و اطرافیانش و دیگری در دل تاریخ و درباره زندگی و شخصیت حضرت زینب(س) که راستای نیاز شخصیت های بخش اول داستان است. در هم تنیدگی این دو روایت امروزی و تاریخی که از نظر زمانی کاملا با همدیگر تفاوت دارند، به گونه ای است که مخاطب اثر این دو روایت را در مقابل هم نمی بیند بلکه آنها را مکمل هم و در راستای همدیگر می بیند. خواننده این اثر در پایان، احساس می کند علاوه بر مطالعه یک داستان با شرایط امروز جامعه با موضوع پیاده روی اربعین، یک روایت تاریخی درباره زندگی و شخصیت حضرت زینب(س)را هم به قلم یکی نویسندگان توانا در حوزه ادبیات آیینی خوانده و این از ویژگی های اصلی رمان«احضاریه» است که در یادها می ماند.

چاپ هفتم(تابستان 1397)رمان«احضاریه» نوشته علی موذنی در 224 صفحه با شمارگان 1000 نسخه و قیمت 20000 تومان از سوی انتشارات اسم در تهران چاپ و منتشر شده است.

بالا